10 RAD PRZY ZAKUPACH DLA MALUCHÓW

Deformacja nóg to koszmar dla dziecięcego ortopedy. Jest to też problem, który własnemu dziecku, nieświadomie, możemy sprawić sami. Chociażby kupnem nieodpowiedniego obuwia. Dlatego warto znać zasady dotyczące noszenia butów.


1) OPIEKA SPECJALISTÓW

Podczas każdego zakupu należy zażądać fachowego mierzenia rozmiarów stóp dziecka. Personel doradzi dla jakiej szerokości i długości jest dany model odpowiedni. Obuwie musi być odpowiedniodobrane pod względem szerokości i długości.


2) ODPOWIEDNIA DŁUGOŚĆ

Zawsze należy skontrolować odległość między końcem pięty a końcem najdłuższego palca. But musi być w miejscu palców o 10 aż 15 mm dłuższy od nogi. Połowa tej przestrzeni służy dla ruchu palców podczas chodzenia, druga połowa - na wzrost.


3) ODPOWIEDNIA SZEROKOŚĆ

Szerokość obuwia musi odpowiadać obwodowi nogi. Zbyt szeroki but nie zapewnia stabilności, noga się w nim ślizga i naciskając na ścianę obuwia uszkadza palce. Wąskie buty ograniczają obieg krwi i deformują przednią część nogi.


4) PRZYMIERZANIE BUTÓW

Każde obuwie należy dziecku przymierzyć. Obuwie mierzymy na stojąco. Nie jest zalecane przymierzanie obuwia bez uprzedniego dokonania pomiaru wielkości stopy.Dziecko powinno wypróbować oba buciki i powinno się w nich przejść po sklepie.


5) MATERIAŁ WIERZCHÓW

Należy wybierać obuwie, które jest wyprodukowane z naturalnych materiałów. Skóra i tekstyl są miękkie, przepuszczają powietrze, wchłaniają wilgoć i dostosowują się do anatomicznego kształtu stopy.


6) WAGA I WZORY OBUWIA

Lżejszy znaczy lepszy! W przypadku najmniejszych rozmiarów należy kupować obuwie obejmujące kostkę. Polecamy obuwie sznurowane, zapinane na pasek bądź rzep.


7) WNĘTRZE BUTÓW

Nogi dziecka pocą się dość intensywnie, a największym źródłem wilgoci jest stopa. Dlatego każde obuwie musi być wewnątrz wyposażone we wkładkę chłonącą wilgoć.


8) ELASTYCZNOŚĆ OBUWIA

W miejscu, gdzie stopa zgina się podczas chodzenia, but musi być najbardziej elastyczny. Sztywny but zwiększa zmęczenie i może zakłócić zdrowy rozwój nogi.


9) TYLNA CZĘŚĆ BUTA

Powinna być odpowiednio sztywna i wysoka. Noga musi być w obuwiu nieruchoma i nie wolno dopuścić, aby pięta w bucie "pływała" na boki.


10) OBCASY

Obcasy w obuwiu dziecięcym powinny być jak najniższe, z dużą powierzchnią w celu zapewnienia stabilności. Obuwie z wąskimi, wysokimi obcasami zdecydowanie dla dzieci odradzamy!