Zamknij wiadomość

Coś poszło nie tak, kliknij przycisk


Błąd serwera. Spróbuj odświeżyć stronę.

Materiały

Materiał obuwia

Skóra

To najczęściej używany naturalny materiał, idealny do produkcji butów. Skóra przepuszcza powietrze, jest miękka, silnie absorpcyjna i dostosowuje się do kształtu stopy. Rozróżniamy kilka rodzajów skóry.

 • Gładka skóra

  Ma delikatnie strukturowaną powierzchnię z małymi wgłębieniami; może być matowa lub z połyskiem.

 • Lakierowana skóra

  Charakteryzuje się zupełnie gładką i połyskową powierzchnią. Powierzchnia jest podatna na mechaniczne uszkodzenia i wpływ innych niekorzystnych czynników, takich jak mróz czy wilgoć.

 • Nubuk

  To skóra przypominająca w dotyku brzoskwinię. Podkategorię tworzy "przecierający się" nubuk. Jest to skóra, na której zostaną ślady palców bądź przedmiotów nawet po delikatnym dotyku. Te można usunąć wytarciem bądź przez szczotkowanie powierzchni.

 • Welur

  To specjalna odmiana zamszu. Jest mniej podatna na uszkodzenia niż nubuk.

 • Skóra podkładowa

  Używana do produkcji podeszew dla obuwia wieczorowego. Jest bardzo czuła na wilgoć i nierówną nawierzchnię.

 • Skóra warstwowa

  Skóra warstwowana to skóra której górną warstwę stanowi np. poliuretanowa powierzchnia. Przez to skóra ta osiąga większą wytrzymałość i jest łatwiejsza w utrzymaniu. Zazwyczaj stosowana jest do wyrobu obuwia sportowego.

  Nie ma doskonalszego materiału dla obuwia niż skóra.

  Skóra dopasowuje się do kształtu stopy. Utrzymuje ten kształt i zachowuje pozostałe charakterystyczne właściwości, przy tym cały czas "oddycha".

  Bata jest jednym z największych na świecie sprzedawców obuwia skórzanego. O skórze wie naprawde dużo. Skórzane buty produkuje już od ponad 110lat! Chodzi w nich praktycznie cały świat.

  Bata starannie wybiera skórę najwyższej klasy i poddaje ją dodatkowym testom i kontroli jakości. Dlatego produkty te są sygnowane znakiem BATA WORLD QUALITY LEATHER.

Inne materiały

 • Materiały syntetyczne

  PCV, PU, kauczuk, tworzywa i skóry sztuczne to materiały, które wyglądem przypominają naturalną skórę, lecz ich właściwości, takie jak przepuszczalność powietrza, absorpcja, dostosowanie do stopy nie są tak dobre jak w przypadku prawdziwej skóry. Oferują za to nowe możliwości w doborze kolorów oraz tworzeniu zróżnicowanych wzorów. Ich zaletą jest niewątpliwie niska cena.

 • Materiały tekstylne

  Tkane, nietkane - używane są do produkcji lżejszego obuwia. Najbardziej popularnym materiałem tekstylnym jest strecz, który zapewnia wyjątkową wygodę noszenia. Materiał ten przepuszcza powietrze, a zarazem jest wystarczająco trwały i odporny.

 • Polimery

  Syntetyczne skóry, które są podobne swoim wyglądem i właściwościami fizycznymi do skór naturalnych. Ich pielęgnacja i utrzymanie jest bardzo proste.

 • Kauczuki

  Mają podobne właściwości jak tworzywa sztuczne, używane są do specjalnego obuwia ochronnego.

 • Materiały łączone

  Używane przede wszystkim do obuwia sportowego, dają nieograniczone możliwości w farbowaniu oraz tworzeniu wzorów.

 • Wodoszczelna membrana

  Specjalny materiał, który zapewnia wodoszczelność a zarazem przepuszczalność powietrza (np.: GORE-TEX). Używany przede wszystkim do produkcji obuwia turystycznego oraz sportowego.

Podeszwy

Podeszwy powinny chronić nogę przed chłodem, żarem, nierównościami terenu, ostrymi przedmiotami itp. Typy podeszew:

 • Skórzana

  Jej typową cechą jest zmiana koloru (na ciemniejszy), zwłaszcza po długotrwałym działaniu promieni słonecznych. Stosowana do obuwia tanecznego, menadżerskiego. W przypadku codziennego długotrwałego noszenia naprawa jest konieczna.

 • Kauczukowa

  Jest elastyczna, dostosowana do każdej pogody, łatwa w pielęgnacji.

 • Syntetyczna

  Jest również elastyczna i łatwa w pielęgnacji, średnio odporna na zużycie, ślizga się w trudnym terenie.

Sposób produkcji

Sposób w jaki spód buta połączony jest z cholewką, ma znaczący wpływ na funkcjonalność i właściwości obuwia.

 • Obuwie klejone

  Najczęściej stosowana technologia. Spód buta jest do wierzchu przyklejony. Na stabilność takiego połączenia może mieć negatywny wpływ przemoczenie, pocenie stóp albo nieostrożny chód.

 • Obuwie typu "flexible"

  Obuwie wykonane tym sposobem jest bardzo wygodne, lekkie, sprężyste i elastyczne. Giętkość obuwia uwarunkowana jest tym, że wierzch obuwia przyszyty jest bezpośrednio do spodu buta. Minusem jest niska odporność na wodę, a więc nadaje się przede wszystkim do suchego środowiska. Przy wyższej wilgotności może dojść do przemoczenia butów.

 • Obuwie z bezpośrednio formowanym spodem

  Spód połączony jest z wierzchem prasowaniem, wtryskiwaniem, formowaniem. W ten sposób produkowane jest przede wszystkim obuwie sportowe, przeznaczone na czas wolny. Jakość połączenia oraz jakość spodu obuwia zależy od jakości materiału.

 • Obuwie "ramowe"

  Połączenie spodu z cholewką wykonane jest poprzez przyszycie do brzegu obszywającego. Takie połączenie jest bardzo stabilne i odporne.

Ładowanie...

Właśnie wysłaliśmy nowe hasło na Twój e-mail.

Przejdź do logowania

Zapomniałeś hasła?

Tak łatwo zapominamy nasze hasła. Naszczecie jesteśmy tu by Ci pomóc. Odzyskaj swoje hasło bez zbędnej zwłoki.

Zaloguj

Czy zapomniałeś hasła?

Zalogowałeś się jako

Ładowanie...

DZIĘKUJEMY ZA DOŁĄCZENIE

Sprawdź jeszcze swoją pocztę, kliknij w link potwierdzający zapisanie się i oczekuj na pierwszy Newsletter od Bata. Jesteśmy wyczuleni na kwestię SPAM-u ponieważ chcemy mieć pewność, że wszystko jest dla Ciebie w porządku.